Regulator pieca na drewno
(Tego jeszcze nie było!)

Serwomechanizmy modelarskie są urządzeniami bardzo przydatnymi. Nie można sobie wręcz wyobrazić budowy modeli latających bez tych sprytnych siłowniczków.
Ja znalazłem jeszcze inne zastosowanie serwa - do regulacji ilości powietrza dopływającego do żeliwnego piecyka na drewno. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się żeliwne wkłady kominkowe, gdzie użytkownik spotyka się z problemem utrzymania w miarę stałej temperatury. Piecyk 3TD norweskiej f-my Jotul jest podobno produkowany w niezmienionej postaci od ponad 300 lat. Ja mam taki od 3 lat i bardzo go sobie chwalę, bo chyba najtaniej ogrzewa mi dom o powierzchni 120 m. kw. Tak bardzo bym go jednak nie lubił, gdybym nie wprowadził do niego regulacji dopływu powietrza serwem modelarskim. Teraz wystarczy raz załadować go drewnem, a on sam sobie reguluje temperaturę, dążąc do uzyskania nastawionej pokrętłem wartości - aż do wypalenia się całego paliwa, czyli 2 - 8 godzin, zależnie od ustawionej temperatury. Serwo jest umieszczone na wysięgniku, jak widać na fotografii, bo mogłoby się stopić. Z tyłu, w pobliżu rury spalinowej umieszczony jest czujnik temperatury, który daje sygnał sprzężenia zwrotnego do regulatora, który tak steruje serwem, żeby osiągnąć zadaną pokrętłem temperaturę czujnika. Już nie potrzeba wstawać z wygodnego fotela lub odrywać się od pracy, bo robi się za zimno albo za gorąco.
Regulacja dopływu powietrza do spalania odbywa się dzięki serwomechanizmowi płynnie i cicho, co ma duże znaczenie dla tego zastosowania. W stanie ustalonym powoli przesuwa się w lewo i prawo, a dopiero po np. otworzeniu na dłuższy czas okna otwiera się całkiem, aż do wyrównania temperatury z wartością nastawioną. Odbywa się to bezgłośnie.

Robiłem również takie regulatory do wkładów kominkowych, gdzie przepustnica powietrza (podobna do takiej w gaźniku) napędzana serwem zamontowana była na rurze o średnicy 80 mm, którą doprowadzane jest powietrze do paleniska. Urządzenia te działają u ludzi niezawodnie od kilku lat, dodając komfortu kominkom.

Marek Klimczak

 


Czego to modelarz nie wymyśli?
Marek Klimczak wyposażył swój piec drzewny w sterowanie elektroniczne. Mimo tego, piec nie lata ;)))
Gdyby ktoś chciał zbudować replikę w skali, musi się skontaktować z twórcą pomysłu.