Severe 3D

Severe 3D - gumkologia i szpilkologia  Severe 3D
Severe 3D to dość świeża oferta czeskiego Cemech-u. Kupiłem go w Perfecthobby za 159 zł. Konstrukcja jest całkowicie oparta na EPP. Zestaw zawiera elementy płatowca wycinane na CNC, kompletne podwozie, drut na popychacze, "łoże" silnika, plan na A4. Kadłub jak i skrzydła nie są klasyczną deską, są one nieco profilowane. Płaty są cieniowane w kierunku krawędzi spływu co daje w przekroju trójkąt. Lotki jak i stery mają bardzo dużą powierzchnię. Nie są potrzebne zawiasy (cokolwiek by to nie oznaczało ;). Zawiasy uzyskano poprzez ścieniowanie EPP do 1 mm w odpowiednich miejscach. Rozwiązanie proste i raczej skuteczne, nie ma potrzeby wzmacniania tego elementu.

Cała konstrukcja po sklejeniu (u mnie żywicą 5 min) jest nieco chybotliwa. Uważam za celowe wzmocnienie kadłuba i płatów za pomocą prętów węglowych fi=1. Pręty można wkleić w szczelinę naciętą skalpelem w kadłubie po obu stronach oraz na górnym płacie i spodzie dolnego płata. Nie miałem pod ręką prętów, więc model na razie ich nie posiada i lata, jednak ich brak może budzić mieszane uczucia podczas lotu jak i przed lotem. 

Moje wyposażenie:
Pusty model waży ponad 200 g a gotowy do lotu ponad 450 g. Napęd daje ponad 600 g ciągu statycznego. Zawis daje się robić bezproblemowo. Napęd jest chyba optymalny dla tego modelu. Silnik na gazie pobiera 7,5 A. Akumulatory chyba nie wybrały mi się zbyt szczęśliwie, ponieważ producent podaje max ciągły prąd 5C (a nasi handlowcy 8C), podczas gdy inne akku z tej serii dają znacznie więcej. Czas lotu grubo przekracza 10 minut nawet przy dynamicznym lataniu.

Model lata powoli i majestatycznie. Reakcja na stery nie jest imponująca pomimo dużych zakresów wychyleń powierzchni sterowych, jednak da się poszaleć. Zaliczanie go do kategorii freestyle 3D nie jest pomyłką, robi wszystko co mu się karze. Trzeba jednak pamiętać, że model nie jest szybki, więc figury nie są bardzo dynamiczne. Mała szybkość lotu powoduje nieco inne zachowanie w porównaniu z "normalnymi" modelami. Po zdjęciu gazu, gdy nie ma strumienia zaśmigłowego, model staje się leniwy i na dodatek aerodynamicznie zaczyna przypominać cegłę. Dlatego lądowanie warto wykonywać na lekkim gazie.
Takie zachowanie tego typu modelu jest w zasadzie logiczne, na początku może jednak wywołać zaskoczenie.  Nasz wcześniejszy styropian - Crazy Sparrow -  zachowuje się inaczej (jest szybszy i bardziej aerodynamiczny ale znacznie mniej może).
Ze względu na małą szybkość, Severe 3D nie lubi wiatru, co najwyżej wietrzyk.
Podwozie jest zrobione z aluminiowego drutu, nie jest elastyczne i łatwo się odkształca.

Jak na "deprona" model optycznie jest duży i raczej efektowny. Rozpiętość 850 mm, długość 940 mm, wysokość 390 mm.
Wyposażenie jest mocowane "technologią" wykorzystującą szpilki i gumki recepturki. Jak na razie - zdaje to egzamin.
Model miał małą stłuczkę. Z zawisu na wysokości 1,5 m spadł na dziób, ponieważ pękła guma prop saver-a i niespodziewanie śmigło odleciało samodzielnie. Nic się nie stało.


Podsumowując: fajny, raczej tani model do fikołków "pod blokiem". Polecam.

TUTAJ jest film z pierwszych lotów (9,5 MB).

Severe 3D Severe 3D

Powrót